Кафедра державно-правових дисциплін та українознавства

 Загальна інформація

(електронна адреса dpd_kaf_snau@ ukr.net)

У 2008 році з метою вдосконалення викладання і вивчення дисциплін історико-правового та політико-правового напряму на базі кафедр „Державно-правових дисциплін” (зав. кафедри професор Гаєнко В. І.) та «Українознавства» (зав. кафедри кандидат історичних наук, доцент Захарчук А.С.) створено кафедру «Державно-правових дисциплін та українознавства».

З вересня 2010 року кафедру очолює кандидат філологічних наук, доцент Шестакова Світлана Олександрівна.

Співробітники кафедри

Шестакова Світлана Олександрівна – завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент;

Рожкова Людмила Іванівна – кандидат історичних наук, доцент;

Михайліченко Микола Анатолійович – кандидат історичних наук, старший викладач;

Харченко Інна Іванівна – кандидат філологічних наук, доцент;

Бондар Наталія Анатоліївна – старший викладач;

Кузьменко Наталія Миколаївна – старший викладач, зав. методичним кабінетом;

Гончаренко Анатолій Володимирович – кандидат історичних наук, доцент;

Циганок Микола Григорович – старший викладач;

Власов Валентин Миколайович – старший викладач.

Кафедра забезпечує викладання таких навчальних дисциплін: історія України, політологія, українська мова за професійним спрямуванням, українознавство, історія української культури, історія сучасного світу, історія держави та права України, історія держави та права зарубіжних країн, історія вчень про державу і право, державне право зарубіжних країн, основи римського права, теорія держави і права.

Науково-дослідною темою кафедри є: “Історичні та мовознавчі дослідження: традиції та іновації”.

Кафедра має належне матеріально-технічне забезпечення, необхідне для здійснення викладацької, методичної та іншої діяльності. При кафедрі працює навчально – методичний кабінет «Українознавство» №236 г.

Навчально-методичний кабінет кафедри державно-правових дисциплін та українознавства здійснює організаційно-інформаційне та методичне забезпечення викладання таких українознавчих дисциплін, як історія України, українська мова за професійним спрямуванням, історія держави та права України, історія вчень про державу та право; сприяє підвищенню статусу державної мови серед викладачів та студентів, популяризації української суспільної та політико–правової думки, української національної спадщини.

У навчально-методичному кабінеті створено куточок українознавства.

Викладачами кафедри підготовлено та проведено:

2016 рік

За 2015-2016 н.р. викладачі кафедри взяли участь у Міжнародних та Всеукраїнських НПК (Шестакова С.О., Рожкова Л.І., Михайліченко М.А., Бондар Н.А., Кумеда О.П, Кириленко Н.І., Проценко І.І., Кузьменко Н.М.), а також у науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу СНАУ (доценти: Шестакова С.О., Михайліченко М.А., Рожкова Л.І., ст. викладачі: Кузьменко Н.М., Циганок М.Г., Бондар Н.А.).

Викладачами кафедри опубліковано 18 наукових статей у фахових виданнях.

На кафедрі створено 1 науковий студентський гурток «Актуальні питання історії та права України» (керівник: доц. Михайліченко М.А.).

Під керівництвом викладачів кафедри українознавства (доценти: Шестакова С.О., Рожкова Л.І., Михайліченко М.А., ст. викладачі: Кузьменко Н.М., Бондар Н.А., Циганок М.Г.) студенти університету взяли участь у науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу СНАУ. Викладачами , у тому числі спільно із студентами, опубліковано 42 тез доповідей.

Викладачами кафедри організовано:

– фотодокументальну виставку«Пам’ятай же ти їх українська земля» (жовтень 2015);

– фотодокументальну виставку «Жнива скорботи: радянська колективізація і голодомор» (жовтень 2015);

– міжвузівський флеш-моб до Дня української писемності та мови «Українська – мова єднання» (листопад 2015);

– просвітницько – виховний захід День Гідності та Свободи «Україна починається з тебе» (18.11.2015);

– проведено історико – патріотичний флеш-моб на тему: «Козацькому роду нема переводу» до Дня українського козацтва та Дня Захисника України (12 жовтня 2015).

До Міжнародного дня рідної мови в контексті співпраці факультету іноземної та слов’янської філології  Сум ДПУ ім. А.С. Макаренка та кафедри ДПД та українознавства СНАУ було проведено творчий конкурс «Це матері мова…» (23.02.2016).

До дня вишиванки кафедра долучилася до флешмобу “День вишиванки в СНАУ”, який відбувся 19 травня 2016 р.

21 травня 2016р. кафедра взяла участь у святкуванні “Дня Європи”.

2015 рік

У 2014-2015 н.р. кафедрою проведено низку освітньо – виховних заходів, серед них:

На виконання розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 12.09.2014 р. № 01-45/5038 «Про відзначення в Сумській області у 2014 році Дня партизанської слави»  були проведені тематичні лекції та виховні бесіди, присвячені партизанському та підпільному руху в Україні в роки Другої світової війни.

На виконання  Указу Президента України від 29 жовтня 2014 р. № 830/2014 «Про заходи  у зв’язку з Днем пам’яті жертв Голодоморів» підготовлено та прочитано лекцію  для студентів факультету економіки та менеджменту, інженерно – технологічного, юридичного та біолого – технологічного факультетів на тему: «Опір українських селян більшовицькій політиці колективізації та Голодомору». (Листопад 2014 р.)

Кафедрою було організовано фотодокументальні виставки:

  •  «Війна. Погляд з минулого» (до річниці визволення Сум від німецької окупації) (02 вересня 2014 р.)
  •  «Року божого тридцять третього» ( до річниці голодомору 21 листопада 2014 р
  •    Книжково-документальну виставку до річниці бою під Крутами «Понад усе вони любили свій коханий край» (січень 2014 року)

До 201 – річниці від народження Т.Г.Шевченка підготовлено та проведено шевченківські читання«Світова велич Кобзаря», в яких взяли участь студенти юридичного, ветеринарного, економічного, біолого – технологічного факультетів. (березень 2015 р.)

На виконання Указу Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70 – ї річниці завершення Другої світової війни» підготовлено та проведено історичну годину до Дня пам’яті та примирення та 70 – ї річниці  Перемоги у Другій світовій війні. (7 травня 2015р.).

На виконання розпорядження Міністерства освіти і науки України «Щодо проведення єдиного уроку пам’яті 18 травня 2015 року»  проведені тематичні бесіди зі студентами, присвячені71-й річниці депортації кримськотатарського народу.

Освітньо – виховний захід до Дня слов’янської писемності та культури «З витоків словесних скарбів» (травень 2015р.).

Викладачі кафедри брали участь у підготовці та проведенні просвітницьких заходів історико – краєзнавчого змісту (спільно з бібліотекою СНАУ), брали участь у роботі Ради музею СНАУ.

2014 рік

Під керівництвом викладачів кафедри українознавства (доценти: Шестакова С.О., Рожкова Л.І., Харченко І.І.,Михайліченко М.А., Роговенко О.В., ст. викладачі: Кузьменко Н.М., Циганок М.Г., Котвяковський Ю.О.) студенти університету взяли участь у науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу СНАУ. Студентами, спільно з викладачами, опубліковано 26 тез доповідей.

Під керівництвом Рожкової Л.І. студент Матвєєв Р. взяв участь у науково – практичній конференції у Сумській філії ХНУВС (травень 2014 року)..

Рожкова Л.І. брала участь у засіданні круглого столу з проблем люстрації судової влади на базі юридичного факультету СНАУ, а також засіданні круглого столу у Сумській філії ХНУВС на тему: «Тарас Шевченко – відомий і невідомий», а також у Всеукраїнській конференції «Сіверщина в історії України» 28-29 травня 2014 р., Глухів.

Під керівництвом ст. викл. Михайліченка М.А. підготовлені такі наукові роботи студентів: Балановський Є.А. «Голод, війна і людяність», Бублик В.О. «Один-єдиний постріл»  – мультимедійні проекти, подані на Всеукраїнський конкурс «Врятувати від забуття» (організатори: Інститут історії України НАН України та Міжнародний благодійний фонд національної пам’яті України).

Викладачі кафедри доц.. Шестакова С.О., Харченко І.І., Рожкова Л.І., ст..викл.Михайліченко М.А., Котвяковський Ю.О. взяли участь у VІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Держава і право: проблеми становлення і стратегія розвитку» 17-18 травня 2014 р.

Викладачі кафедри доц.. Шестакова С.О., Харченко І.І., Рожкова Л.І., ст..викл. Михайліченко М.А., Котвяковський Ю.О., Н.М.Кузьменко взяли участь у Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання вітчизняної юридичної науки» (Суми, 11-12 квітня 2014 р. ).

Викладачі кафедри доц.. Шестакова С.О., Харченко І.І., ст. викл. Кузьменко Н.М. були членами організаційного комітету науково-практичного семінару молодих науковців «Енергетика Шевченкового слова у вихованні мовної особистості», який проводився в Сумському ДПУ ім. А.С.Макаренка (оголошено подяку). До участі в семінарі доц. Шестакова С.О., Харченко І.І підготували 5 студентів (тези опубліковані).

Кафедрою було організовано фотодокументальну виставку  «Забуте фото», «Я пам’ятаю, я пишаюсь», присвячену Дню перемоги (травень 2014 року).